top of page

Kaip sumažinti nėščiosios negalavimus dėl mitybos?

Savo mitybą svarbu stebėti ne tik nėštumo metu, tačiau šiuo laikotarpiu itin svarbu tuo pasirūpinti. Nėštumas bei žindymo laikotarpis tikrai nėra metas lepinti save bandelėmis, saldumynais, saldžiais vaisvandeniais ir kitais panašiais produktais. Tiek nėštumo, tiek žindymo laikotarpiu jūsų valgomi produktai turi įtakos ne tik jūsų savijautai, bet ir būsimo jūsų kūdikio sveikatai.

Dažnai tenka girdėti, kai besilaukiančiai moteriai sakoma: na dabar valgyk už du. Tačiau besilaukiant tikrai nereikia padidinti suvartojamo maisto kiekio dvigubai. Labai svarbu maitintis sveikai, valgyti įvairų maistą. Kasdien rekomenduojama valgyti grūdų, pieno, daržovių ir mėsos produktų. Dažniausi negalavimai su kuriais susiduria moterys nėštumo metu:


Rytinis šleikštulys

Nėštumo pradžioje juo skundžiasi apie 70 proc. moterų. Baigiantis ketvirtam nėštumo mėnesiui jis paprastai susilpnėja ir išnyksta. Kad šleikštulys sumažėtų, patariama: valgyti dažnai, bet po nedaug (kas 2 val.), gerti skysčių tarp valgymų, vengti maisto ir kvapų, kurie sustiprina šleikštulį, dažniau valgyti džiūvėsių, dribsnių, daržovių, salotų, vaisių. Vengti riebaus ir saldaus maisto.


Vidurių užkietėjimas

Viduriai užkietėja 40 proc. nėščiųjų. Patariama: gerti daug skysčių (kasdien 6–8 stiklines vandens ar nesaldžių sulčių); valgyti turtingą skaidulinių medžiagų maistą (skaldytų grūdų ir rupaus malimo miltų duoną; grikių, avižų, miežinių, kvietinių kruopų košes, dribsnius; daržoves ir vaisius, ypač džiovintas slyvas).

Geležies preparatai taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą.

Rėmuo

Rėmuo gali atsirasti bet kuriuo nėštumo laikotarpiu, dažniau jis vargina nėštumo pabaigoje (apie 30–50 proc. nėščiųjų). Kad rėmuo vargintų mažiau, patariama: vengti šokolado, riebaus maisto, ypač prieš miegą, nes šie produktai atpalaiduoja stemplės raumenis ir tuomet į ją patenka rūgštus skrandžio turinys, vengti rūgštaus ir aštraus gleivinę dirginančio maisto (pomidorų, acto, citrinų, pipirų ir t.t.). Pienas ir jo produktai gali laikinai sumažinti rėmens simptomus, valgyti lėtai, skysčių geriau gerti tarp valgių, bet ne valgant, valgyti dažnai ir po nedaug, stengtis neprisivalgyti prieš miegą, miegant viršutinė kūno dalis turėtų būti šiek tiek pakelta. Vaistai, mažinantys skrandžio rūgštingumą, blogina geležies įsisavinimą, todėl jų negalima vartoti nepasitarus su gydytoju.


Nėščiosioms visą nėštumo laikotarpį rekomenduojama ypatingai stebėti savo sveikatą.

Atkreipti dėmesį į visus sveikatos nusiskundimus ar iškilusias problemas. Iškilus klausimams

konsultuotis su šeimos gydytoju ar ginekologu.


bottom of page